RYBKI AKWARIOWE. AKWARIA I ICH PIELĘGNACJA. ŻYWIENIE I CHOROBY. NOWOŚĆI I CIEKAWOSTKI.

RYBKI AKWARIOWE. AKWARIA I ICH PIELĘGNACJA. ŻYWIENIE I CHOROBY. NOWOŚĆI I CIEKAWOSTKI.

wtorek, 10 lipca 2012

Złota rybka tzw. Welon


Może ktoś nie wie, że złota rybka (Carassius auratus auratus ) często błędnie nazywana welonem, jest efektem kilkusetletniej japońskiej tradycji i ponad tysiącletniej chińskiej . Wiele osób uważa, że złote rybki to "obżerające się zabrudzacze wody", nie mówiąc tego samego o pielęgnicach pawiookich (Astronotus ocellatus) czy piraniach pacu (Piaractus brachypomus) , jakby te ryby nie jadły i nie wydalały. Ale myślę, że jest to spowodowane stereotypem spowodowanym bestialskim trzymaniem  złotych rybek w kulach i nieprawidłowym karmieniu ich przez ich właścicieli.http://lsat.com.pl/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif Wracając do tematu,  pierwsze wzmianki dotyczące pojawienia się złotej rybki na świecie pochodzą z Chin z Dynastii Sung (960-1279).  Były one hodowane razem z ozdobnymi karpiami. W1502 roku z Chin przywędrowały do Japonii,  którą często uważa się niesłusznie za ojczyznę złotewj rybki. W 1611 roku złote rybki przybyły do Portugalii- stamtąd zostały rozpowszechnione. Do Ameryki Północnej trafiły około 1850 roku i w bardzo szybkim tempie zdobyły sławę i popularność. Przez całe setki lat wyhodowano wiele ras i odmian barwnych złotych rybek, od najbardziej znanych takich jak:  Schubunkin, welon, ryukin, oranda, teleskop,  przez rzadsze ranchu, pyzatek, perłołuska do prawdziwych okazów takich jak tosakin, pompon, hamanishiki.  Japończycy ani  Chińczycy nie hodowali tylko ryb, lecz  np. psy.  Pierwsze wzmianki o karłowatych psach pekińskich pochodzą sprzed około 4000 lat a najstarsza rasa kur schoukoku (do Europy sprowadzona niecałe 2 lata temu) przywędrowała z Chin do Japonii w okresie Heian (794-1185),  od której pochodzi wiele ras kur na świecie i przez tą tradycję możemy oglądać takie kury jak onagadori cieszące nas 12-15 metrowymi ogonami.
Ale wracając do Złotych rybek,  w Polsce jest niewiele osób zajmujących się hodowlą złotych rybek w typowo ozdobnych odmianach, ale jest wielu importerów,  którzy proponują naprawdę piękne okazy.   W związku z tym  w Polsce nie odbywają się żadne wystawy tych ryb,  przez co polski wzorzec złotych rybek jest bardzo skąpy , jeśli chodzi  o uwzględnione rasy . Po tym dość rozciągłym wstępie postaram się przybliżyć jak powinno się hodować  i pielęgnować te ryby  oraz jak wygląda kilka ras tych pięknych ryb.

PIELĘGNACJA:
Złote rybki najlepiej pielęgnować w dużych,  jasnych zbiornikach. Najmniejsze minimum jakie można uznać to 112 litrów,  gdzie można pielęgnować grupkę młodych złotych rybek typu ryukin, rancho, oranda. Dla większych powinno przeznaczyć się około 200 litrów (nie musi być standardowe czyli 100x40x50 może być niższe np. 130x40x40,  daje to większą powierzchnię do pływania ). Dla grupy dorosłych ryb około 20 sztuk trzeba przeznaczyć około 500-600 litrów. Jak widać złote rybki wymagają dużej przestrzeni.  Literatura podaje,  że na jedną rybę powinno przypadać od 60 do 80 litrów czystej wody. Co do wystroju-  jako podłoża najlepiej użyć drobnego żwirku o granulacji 1-3 mm lub żwirku 1-5 mm zmieszanego z piachem. Rośliny, które  umieszczamy w akwarium powinny być zimnolubne, ja sam stosowałem zwartki, lotosy, żabienice, anubiasy. Złote rybki są często posądzane o doszczętne wyjadanie roślin i ten wątek jest dość sporny.   Zaobserwowałem, że moje złote rybki preferują zwartki,  ale nie lubią lotosów a żabienice były czasem podskubywane. W akwarium ze złotymi rybkami nie jest wskazane używanie dekoracji,  mowa tu o złotych rybkach typu pyzanek, teleskop, niebowid i u tych ryb sam nie stosuję dekoracji a nawet roślin,  ale dla takich złotych rybek jak oranda ryukin czy rancho można włożyć ładne korzenie  pozbawione ostrych krawędzi. Złote rybki karmimy kilka razy dziennie małymi porcjami. Jako pokarm proponuję używanie karm  dobrych firm (np.  sera i hikari). Osoby początkujące powinny karmić swoich podopiecznych pokarmem w płatkach,  później można zacząć podawać pokarm w granulacie. Jako urozmaicenie diety można podawać różnego rodzaju mrożonki,  oczywiście w rozsądnych ilościach. RASY: Jak wcześniej wspomniałem złote rybki występują w wielu rasach i odmianach barwnych, w tym artykule scharakteryzuję  rasy złotych rybek a odnośnie odmian barwnych poświęcę inny artykuł .
RYUKIN
Pochodzenie tej rasy jest dość niejasne, powstała w wyniku krzyżowania dwóch z trzech pierwotnych ras złotej rybki,  jakie wyhodowano. Niestety,  te rasy nie są dobrze poznane,  co więcej nazty nir zostały przetłumaczone na język polski co w efekcie daje nieznane ryby. Pozwolę sobie dodać do artykułu schemat powstawania złotych rybek, kółka oznaczają rasy nie poznane a kwadraty rasy znane. Ryukin wyróżnia się od innych ras krótkim okrągłym ciałem, małym ogonem. Jest typową rasą ozdobną,  pływa powoli,  co można określić jako "wiszenie" w wodzie,  przez co majestatycznie prezentuje swoje piękno. Ryukin występuje w wielu kolorach,  do najbardziej popularnych należą sarasa czyli biało-czerwone lub biało-pomarańczowe, potem możemy spotkać ryukiny czerwone, calico oraz białe. Poza tym ryukiny występują w kolorach takich jak żółty, niebieski, żółto- biały i wiele wiele innych o których istnieniu nie mamy zielonego pojęcia.

ORANDA 
Moim zdaniem jest to  jedna z najpiękniejszych złotych rybek. Charakteryzują ją  narośla skórne na głowie przez co nazywana jest lwią główką. Sama polska nazwa lwia główka oznacza złotą rybkę rasy ranchu, ale czytając zagraniczne artykuły o złotych rybkach napotkałem się z określeniem lwia główka oranda i lwia główka ranchu. Moim zdaniem jest to poprawne nazewnictwo,  gdyż  obie rasy mają narośla skórne na głowie (u ranchu o wiele mocniej rozbudowane). Orandy są dużą rasą złotej rybki i osobniki 25 cm nie są rzadkością a i rekord największej złotej rybki należy do orandy (37,2 cm). Orandy występują w wielu kolorach,  najpopularniejsze to czerwony kapturek, pomarańczowe, potem możemy napotkać calico, sarasa, białe, panda, do prawdziwych rarytasów należą czarne, czarne z czerwonym kapturkiem, białe z żółtym kapturkiem, czekoladowe, stalowe i niebieskie,  oprócz tych kolorów występuje wiele różnych innych barw.

 

TOSAKIN
Najpiękniejsza i chyba najdoskonalsza rasa złotej rybki. Została wyhodowana na japońskiej wyspie Sikoku w prowincji Kochi,  dawniej Tosa, przez japońskich samurajów ze złotej rybki rasy ryukin w połowie 1800 roku. Tosakin jest więc bardzo młodą rasą,  jej cechą charakterystyczną jest zrośnięta płetwa ogonowa. Tosakin występuje w kolorach takich jak czerwony, biało-czerwony, czarno, stalowy, złoty.  O większej ilości kolorów nie słyszałem,  ale miejmy nadzieję,  że jest ich więcej. Tosakiny są bardzo rzadką rasą złotej rybki,  która nielicznie występuje w samej Japonii, wiadomo też, że niewielka populacja istnieje w USA, co do występowaniu tej rasy w Europie nic mi nie wiadomo. Tosakin występuje również w niezmiernie rzadkiej odmianie teleskop,  nie różni się od zwykłych tosakinów niczym  poza wypukłymi oczami.  Jest to najbardziej delikatna rasa złotej rybki, jest bardzo wrażliwa na zmiany chemiczne wody. Powinno się je pielęgnować w płytkiej wodzie bez jakiegokolwiek prądu, ponieważ nie są dobrymi pływakami. Tą rasę polecam zaawansowanym pasjonatom złotych rybek którzy mają już spore doświadczenie ze złotymi rybkami.
  
 RANCHU
Jest to moja ulubiona rasa, jest podobna do orandy,  tylko,  że nie posiada płetwy grzbietowej. Ranchu uważana jest za króla wśród złotych rybek i jest jedną z najdroższych ras (zaraz za tosakinem) złotych rybek. Do najdroższych należą ranchu w kolorze czerwono-białym, kiedyś za rybki dobrej klasy tego koloru płacono złotem, np. 50g rybka kosztowała 50g złota. Obecnie ranchu występują w wielu kolorach np. sarasa, pomarańczowe, czerwone, czarne, czarno-białe, czerwono-białe, białe, niebieskie, calico i  wiele innych. To z jakich ras powstała rasa ranchu jest owiane tajemnicą,  tak samo jaki i czas ich  powstania. Wiadomo,  że wyhodowano ją  w  w Japonii z innych lwich główek.

NIEBOWID 
Rasa wyhodowana w Chinach po to,  by mogła podziwiać swojego pana cesarza Chin. Jej  charakterystyczną cechą jest posiadanie wypukłych oczu oraz brak płetwy grzbietowej. Występuje w niewielu kolorach,  najbardziej popularnym jest kolor pomarańczowy,  występują również w kolorze sarasa,  ale już nie tak licznie.

PYZATEK
Jest to jedna z ciekawszych ras złotej rybki. Rasa ta odznacza się dwoma dużymi workami pod oczami wypełnionymi limfą, które są wrażliwe na uszkodzenia i starą wodę. Występują w kilku kolorach,  najbardziej popularnym kolorem jest pomarańczowy,  natomiast kolor sarasa jest niezmiernym rarytasem,  poza tym występują w kolorach takich jak calico czy czarny.

4 komentarze:

 1. wow. wreszcie rzeczowo o welonkach ;)
  dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super artykuł, tylko niestety fotografie się nie wyświetlają. Można by to naprawić? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Spokojnie można na 30 litrach trzymać parę welonkow 60 litrów na sztukę co za idiota

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. . Zacytuję autora książki "Akwarium - moja pasja" dra inż Pawła Zarzyńskiego" [LINK] "Z uwagi na swe rozmiary i ruchliwość ryby te w żadnym wypadku nie nadaja sie do nieszczęsnych kul, kielichów czy innych malutkich naczyń tego typu, jak również do małych akwariów.[...] Upychanie ich do mniejszego [niż 80 litrów] akwarium jest zwykłym barbarzyństwem i świadczy o całkowitej bezmyślności i okrucieństwie ich właściciela.[...] Welony to wyjątkowe brudasy.[...]Dlatego zbiornik z nimi wymaga bardzo silnej filtracji [...] oraz regularnych, systematycznych znacznych podmian wody (nawet do 40% tygodniowo)."

   Usuń